World Class Vision
Bine ai venit!
Inregistreazate pe World Class Vision!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

World Class Vision
Bine ai venit!
Inregistreazate pe World Class Vision!
World Class Vision
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Sexy Corner
La familia EmptyJoi Mar 28, 2013 4:26 pm Scris de Vintzu

» Sa ne cunoastem
La familia EmptyMar Ian 08, 2013 12:31 am Scris de Bottom

» Care este animalutul vostru preferat?
La familia EmptyLun Noi 01, 2010 1:08 am Scris de Parasitically

» DotA All Stars
La familia EmptySam Oct 30, 2010 2:40 am Scris de Parasitically

» Urban Collection - Rap Hip-Hop Clothes (Haine Hip-Hop-eri)
La familia EmptyJoi Iul 15, 2010 2:24 pm Scris de Parasitically

» Scoala mea
La familia EmptyMier Iul 14, 2010 10:02 am Scris de qwertyuiopzxcvbnm

» Ce melodie asculti acum?
La familia EmptyMier Iun 16, 2010 7:03 am Scris de sikbusoi

» Ce jocuri mai joci in ultimul timp?
La familia EmptyLun Iun 07, 2010 1:55 pm Scris de Parasitically

» Eu prefer PES
La familia EmptyVin Mai 21, 2010 12:10 pm Scris de sikbusoi

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
FamousWhy

La familia

In jos

La familia Empty La familia

Mesaj Scris de Parasitically Joi Apr 22, 2010 2:18 pm

Biografie

La Familia s-a format ca trupă în 1994. La început cântau în deschiderea concertelor celor de la BUG Mafia. Cei doi membri, Dragoş „Puya” Gardescu şi Tudor Sişu, au avut o ascensiune rapidă, cucerind publicul din România prin atitudinea lor nouă pentru piaţa muzicală, ei fiind apreciati pentru stilul lor original dar mai ales pentru faptul că nu copiau muzica din strainatate.

Albume ca „Nicăieri nu-i ca acasă” , „Bine ai venit în Paradis” sau „Familiarizează-te” le-au adus aprecierea fanilor şi criticilor de gen, La Familia devenind un punct de referinţă în Hip-Hop-ul românesc.

Piese precum „Vorbe”, „Tupeu de borfaş”, „Probleme de familie” vorbesc despre problemele de cartier, cu care cei doi membri sunt familiarizaţi, ambii provenind din familii sărace (Sişu, orfan de tată iar Puya cel mai mic dintre cei 4 fraţi).

În 2003, Sişu este arestat pentru consum de droguri şi este condamnat la 3 ani de inchisoare, o lovitură mare pentru întreaga mass-medie. În 2005 este eliberat condiţionat dar în scurt timp revine la închisoare, fiind găsit în posesia unei mari cantitati de droguri la doar 6 luni de la eliberare.

Trupa a mai întâmpinat probleme când i s-a interzis să mai folosească numele de „La familia”. Puya a afirmat ca cei de la Bug Mafia au înregistrat numele "La Familia" la OSIM şi i-au cerut 15000€ pentru a putea să-l folosească în continuare. Acest gest a şocat consumatorii de hip-hop din România, iar reacţia lui Puya a fost simbolică: a luat naştere single-ul „Foame de bani” în care critică atitudinea foştilor colegi de concerte.

Cei doi puşti, Sişu şi Puya, din Balta-Albă Sălăjan au stârnit foarte mult interes încă de când au apărut.

Chiar dacă proveneau dintr-un mediu sarac (sau poate tocmai din această cauză) versurile lor aveau autenticitate şi astfel succesul nu putea întârzia, ei devenind în scurt timp un nume important în hip-hopul românesc. În ’98 au scos „Nicăieri Nu-i ca Acasă”, acesta a fost cel mai vândut album de hip-hop din România, iar videoclipul piesei „Tupeu De Borfas” a fost difuzat masiv la posturile muzicale româneşti de atunci (Atomic, Mcm) şi nu numai.

În 1999 a avut loc o schimbare majoră şi anume: transformarea României din ţară de tranzit a heroinei într-o ţară consumatoare. Sişu nu rezistă tentaţiei şi chiar în 1999 la lansarea maxi-single-ului “Prinşi în Joc“ (cu Bruckner) D.I.A.S-ul încearcă pentru prima oară să îl aresteze sub acuzaţia de trafic de droguri, dar după intervenţia avocatului, Sişu nu păţeşte nimic.

„Ca la Noi” (2000) se vinde foarte bine, iar melodia „Vorbe” se aude peste tot în cluburile româneşti, în localuri, la televizor, videoclipul fiind inspirat din cursele ilegale de maşini din Sălăjan. În 2000 Sişu se lansează în cariera solo scoţând „Strada Mea” (nu este vorba de o ruptură între Sişu şi Puya, dar îşi doreau să înceapă o carieră solo). Şi Puya a promis fanilor că va scoate un album, („Până la capât în felu meu”, 2002, care însă nu a văzut lumina zilei).

În 2001 La Familia scoate „Familiarizează-te” introducând un nou nume în hip-hop-ul românesc: Honey.

2003 a fost un an de succes din punct de vedere al albumelor, fiind lansate „Viaţa Bună” şi „Zi de Zi” –Maxi Single şi „Punct şi de la capăt”-LP. Piesa „Zi de Zi” a fost interzisă de CNA după 3 săptămâni de la lansare. În octombrie 2003 Sişu a fost arestat şi condamnat la 3 ani de închisoare sub acuzaţia de consum şi trafic de droguri de mare risc.

În 2003 scot „Foame de bani” în care îi atacă dur pe cei de la B.U.G Mafia pentru faptul că le-au cerut 15.000 euro pentru nume („La Familia”), iar aceştia îşi schimbă numele în „Sişu Şi Puya”. Un an mai devreme B.U.G. Mafia le-au „didicat” piesa „Faţă-n faţă 2” şi îi atacă dur pe mai multe piese aflate pe ultimul lor album „Baieţi Buni”.

In 2005 Sişu si Puya infiinţeaza label-ul Scandalos Music şi o data cu lansarea compilaţiei „Sud Stil Party” Dj Wicked intră oficial în trupă.

În octombrie 2005 Sişu este eliberat condiţionat după executarea a 2 ani de inchisoare. În iunie este arestat din nou de poliţie sub acuzaţia de trafic şi consum de droguri de mare risc. Procesul incepe în iunie 2006, iar Sişu ramane în arest pâna în octombrie 2007 cînd este ridicată masura de arest preventiv de catre Tribunalul Bucuresti şi inlocuită cu interdicţia de a părăsi ţara. Procesul este în continuare în desfaşurare.

În toamna anului 2006 Puya impreună cu ARAS iniţiaza şi desfăşoară o amplă campanie anti drog. Campania este intitulată „Invaţă să alegi” şi s-a desfaşurat în peste 30 de oraşe.

În 2007 Sişu şi Puya infiinţează ONG-ul „Agenţia Spartacus”. ONG ce se ocupă cu apărarea drepturilor omului, mai exact cu apărarea drepturilor deţinutilor şi a persoanelor implicate în anchete penale.

Tot în 2007 Sişu şi Puya intentează proces trupei B.U.G. Mafia şi cere anularea înregistrări numelui La Familia de la OSIM, iar Tribunalul Bucureşti le dă câştig de cauză. Deşi sentinţa nu este definitivă şi irevocabilă, iar trupa B.U.G. Mafia a făcut recurs, aceste mici tertipuri judiciare nu prea au şanse să răstoarne situaţia datorită dovezilor incontestabile.


Dragoş Gardescu AKA. „Puya” s-a născut în data de 22 iulie, 1979 în Bucureşti. Este cel mai mic dintre cei patru fraţi ai săi. A crescut în Balta Alba, Sălăjan. A colaborat cu Siem,B.U.G Mafia, Il-egal şi Codu' Penal. Printre preferinţele sale muzicale se numără genurile R&B şi Hip-Hop.(2 Pac, 50 Cent, Snoop Dogg, Eminem, Dr.Dre, TLC, Beyonce, Jade), dar şi rock alternativ (Linkin'Park). Dragoş are ca Motto: "Important este ce îţi transmite muzica, fie ca e vorba de dragoste sau ură. Dacă te face doar să te mişti din fund, ai să mişti o lună, două, după care te plictiseşti."

Tudor Sişu AKA. „Sişu” s-a născut în data de 21 noiembrie, 1977 în Bucureşti. Nu şi-a cunoscut tatăl, doar mama, care lucra până noaptea târziu, motiv pentru care a trăit mai mult pe străzi. În 1996 a înfiinţat formaţia Il-egal, iar un an mai târziu din cauza unor neînţelegeri, a intrat în La Familia. „Îmi place să fiu lider, în cartierul meu am învăţat să fac bani din orice” -spune el. În ceea ce priveşte scandalul în care a fost implicat, spune că cine vrea să audă parerea sa despre droguri, să asculte melodia „Drogul Meu”. Printre preferinţele sale se numără 2 Pac, Snoop Dogg, Warren G, Mc Eight, Siem 50 Cent, Eminem, Nate Dogg, Cypress Hill şi Linkin Park. De asemenea, se declară pasionat de istorie, mai ales de cea a celui de-al doilea război mondial.


Parasitically
Parasitically
Admin

Mesaje : 110
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 33
Localizare : Craiova

https://worldvision.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum